zajęcia_pisania_dla_dzieci

Kilka rad na początek roku szkolnego. (Nie tylko) dla maturzystów i maturzystek!

Zobacz, czy artykule znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i nie każda z moich rad będzie w całości do Ciebie pasować! Życzę Ci inspirującej lektury! Pamiętaj — poradzisz sobie (nie tylko) z maturą 2019!

1. Uspokój się

Przypuszczam, że wiele osób straszy Cię maturą. Nie bój się — dlaczego? To, co dziś Cię przeraża, za chwilę zacznie nudzić. Przestaniesz zwracać uwagę na zachęty do nauki ze strony nauczycieli czy rodziny i zaczniesz odkładać na później powtarzanie materiału. Bo przecież zostało jeszcze tyle czasu. I to jest ten najbardziej przerażający moment. Pamiętaj — nawet słonia da się zjeść po kawałku – uda Ci się przygotować dostatecznie dobrze, jeżeli będziesz się uczyć, a nie bać. Połączenia tych dwóch aktywności nie polecam!

Jeżeli jesteś innym typem ucznia i raczej nie istnieje możliwość, że przestaniesz się bać egzaminu — boisz się go cały czas — to także zalecam więcej spokoju. Zestresowany umysł nie jest tak efektywny, jak jego wypoczęte wcielenie. Jeżeli będziesz wciąż obciążać się stresem, to po jakimś czasie możesz zacząć gorzej się czuć czy nawet chorować. Trudno wówczas o skupienie na nauce.

2. Ucz się

Należysz do grona osób, które niekoniecznie widzą sens w czytaniu o perypetiach Izabeli Łęckiej albo rozwiązywaniu zadań z funkcją? „Nie chcę marnować życia ”, „To jest totalnie bez sensu”. W takim razie zdecyduj, czy naprawdę chcesz przystępować do egzaminu. Jeżeli tak, to niestety — trzeba będzie się uczyć. Nie ma innego sposobu – proponuję więc się z tym pogodzić i przestać się frustrować.

3. Nie bądź perfekcjonistą / perfekcjonistką

Uczysz się systematycznie. Pierwsza kartkówka: czwórka. Cieszysz się! Sprawdzian: czwórka plus. Fantastycznie! Niespodziewana odpowiedź ustna — jeden. I tu zaczyna się frustracja. Skoro dostałeś/łaś jeden, to po co starać się dalej? Twoje oceny nie będą już tak cudne. Jeżeli tak myślisz — przestań. Robisz sobie krzywdę, bo na maturze nikt nie zapyta Cię o stopnie z danego przedmiotu, tylko o wiedzę! (wiem, wiem — nuda!)

4. Wybierz rzeczy najważniejsze

Nie będziesz nagle mistrzem/mistrzynią we wszystkim. Nikt nie będzie i nie zmieni tego nawet zbliżająca się matura. Ba! Może się okazać, że na panowanie nad nauką ze wszystkich przedmiotów, brakuje Ci czasu i siły. Spokojnie — wybierz swoje priorytety. Skup się na przedmiotach maturalnych, a inne obowiązki traktuj sumiennie, ale bez przesadnej gorliwości.

5. Spisz zagadnienia, których nie umiesz

Pierwszy dział do zaliczenia. Część materiału umiesz, ale jest kilka kwestii, których za nic nie pojmujesz. Moment sprawdzianu i… udało się! Trafiłeś w pytania! Zapisz rzeczy, których nie rozumiesz. Na kartce, w aplikacji, nieważne. Kiedy będziesz powtarzał/ała materiał do matury, zerknij do tej kartki (lub notatek) i spróbuj jeszcze raz. Nie warto ryzykować, że na maturze zagadnienia, których nie rozumiesz, się nie pojawią.

6. Ucz się z kilku źródeł, a nie z całego internetu

Masz cenne maturalne notatki? A może sumiennie prowadzisz zeszyt? Jeśli nie, to spokojnie — wybierz jedno lub dwa repetytoria. Ewentualne braki (jeszcze nie spotkałam książki, która odpowiadałaby na wszystkie pytania) sprawdź poza nimi — zapytaj nauczyciela, poszukaj informacji w Internecie (możesz wpaść np. na klp.pl). Nie spędzaj godzin na znajdowaniu nowych materiałów. Nie musisz mieć wielu notatek czy repetytoriów, tylko WIEDZĘ.

7. Dbaj o siebie

Zamiast wierzyć, że wytrzymasz cały rok intensywnej pracy bez odpoczynku, zaplanuj sobie przerwy w nauce oraz drobne, codzienne przyjemności (sport, spacer, czas z przyjaciółmi) już dziś. Dzięki nim będziesz mógł/mogła zregenerować siły i przeznaczyć je na naukę. Efektywną naukę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *